Singapur Botanik Bahçesi

Yaptığım uzak doğu seyahatlerinin arasında Singapur’un bende ayrı bir yeri var. Güzel bitki örtüsüyle ve en sevdiğim çiçek olan orkidelerin merkezi olmasıyla unutamayacağım bir seyahatti. İlk yazımda genel hatlarıyla ilk izlenimlerimden bahsetmiştim. Singapur’un güzel botanik bahçesi için ayrı bir yazı ayırmaya karar verdim.

Anlatmaya öncelikle küçük bir geçmiş bilgisiyle başlamak gerekir diye düşünüyorum. Gezerken tüm bir gününüzü alabilecek kadar büyük bir alanda çeşitli bitkinin yer aldığı bu bahçe emin olun şimdiye kadar gördüğümüz botanik bahçelerinden çok farklı. 74 hektarlık bu bahçenin tarihi 1822 senesine dayanıyor. Ülkenin kurulmasında adı geçen Sir Stamford Raffles gene bu güzel bahçenin oluşturulmasında da büyük rol oynuyor. Botanikçilerin ellerinde zaman büyüyen bu bahçede uzak doğu bitkilerinin türlü çeşitleri, melez türleri ve yararlı tarım bitkileri üretilmektedir. Öyle ki, mevcut ortamda yetişemeyen bitkiler için de yapay ortamlar hazırlanarak bahçenin çeşitliliği muazzam miktarda artırılmış. Singapur Botanik Bahçesi’nin belki bunlara ek en önemli özelliği, UNESCO Dünya Mirası Alanları‘na aday olması…

Gezmeden önce mutlaka belirtilmesi gereken bir şey varsa o da giysilerinizin bu uzun ve sıcak yolculuğa uygun olması gerektiği. Kapalı yerlerde maksimumda çalışan klimalar var fakat malum, dışarıda inanılmaz bir sıcak var. Mümkün olduğunca ince giysiler giymeniz, mutlaka şapka takmanız ve yanınızda su bulundurmanız iyi olacaktır. Fotoğraf makinesini de unutmamak gerek! Şimdi gelelim bahçeyi gezmeye..

Botanik bahçesi Singapur’un ünlü Orchard caddesine (Orchard Road) 5 dakikalık bir mesafede. Taksiyle ya da metroyla çok rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Toplam 4 tane giriş noktası var. Biz taksiyle ulaşımı tercih edip Nassim girişinden (Nassim Gate) giriş yaptık. Bahçeye giriş sabah 5ten gece 12ye kadar ve ücretsiz. Nassim girişinde ziyaretçileri hediyelik eşya bulabilecekleri bir dükkan ve serinleyebilecekleri bir kafe karşılıyor. Her cumartesi ücretsiz olarak rehber eşliğinde grup turlarına katılabilirsiniz.

Her ne kadar biz bir turistik gezi havasında giriş yapsak da, bahçe içerisinde yoga matlarıyla gezenleri, minik bir grupla Tai Chi yapan yaşlı teyzeleri, okul gezisine gelmiş çekik gözlü minikleri ve tabi ki muhteşem manzaradan faydalanan gelin-damat ve fotoğrafçılarını görmek mümkün. Keşke bizim de böyle güzel bir parklarımız olsa da örneğin yogamızı betonların arasında değil de doğanın gerçekten içinde yapabilsek, çocuklarımıza kitaplarda gördükleri bitkileri canlı canlı gösterebilsek..

IMG_2331

IMG_2375

Büyük parkı gezmeye istediğiniz yerden başlayabilirsiniz. Girişten basılı haritaları edinmek mümkün ama gitmeden önce araştırmak, gittiğinizde daha bilerek gezmek isterseniz online haritaları indirebilirsiniz.

Bahçe içerisinde 3 tane gölet var ve hepsinin kendine has özellikleri var.

Swan Lake: Her ne kadar ismini kuğulardan almış olsa da türlü deniz bitki ve hayvanını görebileceğiniz bu gölün çevresinde yapacağınız yürüyüşle sıcağın farkına bile varmayacaksınız…

Symphony Lake: Gölün ortasında yer alan sahnede Singapur Senfoni Orkestrası her ay halka açık, ücretsiz konseri oluyor. Göle de -tahmin edileceği üzere- ismini bu güzel aktivite vermiş.

Eco Lake: Diğer popüler ve büyük alanların arasında biraz arka planda kalmış bu küçük gölü ziyaretinizde ördekleri görüp, doğal yaşamı deneyimleyebilirsiniz.

Swan Lake

Swan Lake

Symphony Lake

Symphony Lake

          

Gelelim Orkide Bahçesi’ne…

Ne yalan söyleyeyim bu ülkeye gelirken en çok görmek istediğim yer bu bahçeydi. Ve gerçekten de merak ettiğime ve beklediğime değdi.

Botanik bahçesinin içindeki bu minik ayrı bahçeye giriş ücretli, yetişkinler 5 Singapur doları ödeyerek bilet alabiliyorlar.  Ziyaretçiler için averaj gezinti süresi 35-40 dakika olarak tahmin edilmiş ama orkidelerin güzelliğiyle eğer fotoğrafa dalarsanız bu süre çok iyimser bir tahminin ötesine geçemiyor :)

Öncelikle parka giriş yaptığımızda sizi önünde mutlaka bir fotoğrafınız olsun isteyeceğiniz bir süs havuzu karşılıyor.

Crane Fountain

Crane Fountain

Bahçeyi dilerseniz girişte edindiğiniz haritada tavsiye edilen rotayla dilerseniz de kendi kafanıza göre gezebilirsiniz. Her biri birbirinden bağımsız pek çok güzel durak var. Beni en çok etkileyenleri kısaca şöyle paylaşmak isterim:

Singapur’un ulusal orkidesi, Vanda Miss Joaquim: Bu orkide 1893 yılında Miss Agnes Joaquim’in bahçesinde keşfettiği ilk hibrit türdür. 1981 yılında da Singapur’un ulusal orkidesi olarak seçilmiştir.

IMG_2438                  IMG_2439

Cool House: Çok daha nemli ve serin bir ortam isteyen türler için hazırlanan bu cam oda, bence bahçenin en ilginç noktasıydı. Hayatımda ilk defa karnivor bitki gördüm!

Ara ara püskürtülen soğuk hava ve hafif su ile belki de Singapur sıcağında asla göremeyeceğiniz türleri, hatta ağaçları (!) bu odada görme şansınız oluyor. Hem de kısa da olsa azıcık bunaltıcı sıcaktan kurtulup, serinlemiş oluyorsunuz.

IMG_2388

IMG_2390

Celebrity Orchid Garden: Ünlü isimlerin ziyareti sonrasında yeni hibritlere isimlerinin verildiği orkideleri görebileceğiniz bir bahçe burası. Jackie Chan, Andrea Bocelli, ve daha bir sürü isim…

IMG_2437

Parktan çıkış da küçük bir hatıra dükkanının içerisinden geçerek gerçekleşebiliyor. Gördüğünüz o güzel orkidelerin türlü hediyelik eşyası yapılıyor. Eve dönerken ufak bir hatıra götürmeyi unutmayın! :)

:)

:)

Share This:

About

No Comments

Leave a Comment