Hamilelikte okuma tavsiyeleri

Bir daha asla bütünüyle bebekten önceki kişi olmayacaksınız. Bu değişimden korkulmaması gerektiği gibi, bu değişim hafife de alınmamalıdır.

~ Bir Annenin Doğuşu – D. Stern, N. Stern, A.Freeland

Bu nedenle okuyorum da okuyorum :) Hamilelik süreci, pozitif doğum hikayeleri, gebelik günlükleri, lohusa depresyonu, doğal doğum süreçleri… Beğendiğim cümleleri, hatırlamak istediklerimi, doğum anında bana söylenmesi güç verecek her şeyi not alıyorum ve bu defterimi hastane çantama koyacağım – tabi unutmazsam :)

Henüz doğuma kağıt üzerinde 1,5 ay var. Bu süreyi biraz daha pozitif doğum hikayeleri okuyup, nefes teknikleri çalışarak geçirmeyi planlıyorum. Belki biraz da doğum sonrası için ebeveynlik, çocuk yetiştirme, uyku konularında kitaplara yönelebilirim.

Bu süre boyunca okuduklarım arasından kesinlikle tavsiye edeceğim 5 kitap şu şekilde;

1. Doğal Doğum

Adsız

Gülnihal Bülbül‘ün yazdığı bu kitabı hamile olmadan önce okumuştum. Doğum olayına her yönüyle ve çok dürüstçe bakan bir kitap. Doğumun doğal olmasını savunduğu gibi, neden sezaryan oranlarının yüksek olduğunu ya da hangi durumlarda sezaryanın hayat kurtaran bir ameliyat olabileceğini çok akıcı ve basit bir şekilde anlatıyor. Hem bilgilenip hem de bilinçleniyorsunuz ve hamilelik süreci/doğum konusunda tercihler oluşturuyorsunuz. Bunlara ek olarak, konulara istinaden gerçek pozitif doğum hikayelerine yer verilmiş. Anlatılan konuyla gerçek bir doğumda nasıl karşı karşıya gelinebileceğini ve nasıl minimum müdahale ve en doğal şekilde üstesinden gelinebileceğini görüyorsunuz.

Açıkçası bu kitap ben daha fikir aşamasındayken bazı konularda endişelerimi gidermiş, beni doğal doğuma oldukça özendirmişti. Şimdi hamileliğimin ortalarında özellikle pozitif doğum hikayelerde kendimi kişilerin yerine koyarak tekrar okudum ve doğum konusunda kendime güvenimi tazelemeye çalıştım.

2. Siyah Süt

Adsız

Bu kitap da ilk çıktığında meraktan okuduğum, şimdi hamileyken ikinci kez okuduğumda çok farklı şekilde algıladığım bir kitaptı. Elif Şafak, kendi lohusa dönemine istinaden yazdığı otobiyografik özellikteki bu kitabında, yarattığı hayali kadın karakterlerle kadının, anne olmadan önce içinde barındırdığı tüm kimliklerin bir bebek fikrine nasıl tepki verdikleri ve doğumdan sonraki lohusa sürecinde nasıl aynı bedende varolma ve çatışma yaşadıklarını yansıtıyor. Artık günümüz anne olma yaşının hayli ilerlemesiyle aslında bu kimlikler hepimizde gelişmiş ve kendi ayakları üzerinde duruyor :) O yüzden okurken insan kendi içindeki “parmak kadınlar”ı düşünüp, yeni annelik kimliğiyle onları nasıl uyumlu hale getirebilirim diye düşünüyor. E tabi, bir de ister istemez insanı lohusa depresyonunu minimum yaşamak için neler yapılabilir diye araştırtıyor…

3. Hypnobirthing

Adsız

Doğumunuzun en doğal haliyle ve minimum müdahalesiz şekilde gerçekleşmesini arzuluyorsanız, bu süreçte sizin de yapabilecekleriniz var. Öncelikle bilgilenmek, bilinçlenmek gerekiyor. Bu kitap size Mongan Yöntemi‘yle nasıl gevşeyeceğinize, doğumu nasıl doğal şekilde karşılayabileceğinize dair bir pencere sunuyor. Doğumun aşamalarında kullanabileceğiniz nefes teknikleri, gevşeme ve masaj teknikleriyle sizi de doğumda aktif olmaya teşvik ediyor. Özellikle normal doğum isteyenlerin kendilerini hazırlamaları için bir başucu kitabı…

4. Bir Annenin Doğuşu

Adsız

 

Bir Annenin Doğuşu-Annelik Deneyimi Sizi Sonsuza Dek Nasıl Değiştirir kitabını tamamen tesadüfen keşfettim ama her satırıyla o kadar nokta atışı yapmış ki, sayfaları ikişer defa yavaş yavaş özümseyerek ve bir sürü de not alarak okumaya çalıştım. Kitap üç bölümden oluşuyor; Anne Olmaya Hazırlanmak, Bir Anne Doğuyor ve Anne Uyum Sağlıyor. Belki bir an aklınıza gelen ya da belki bir süredir endişe duyduğunuz o şey neyse bu kitapta mutlaka bir yerde size ayna tutuyor. Hissettiğiniz ve yaşadığınız her neyse normal olduğunu ve yalnız olmadığınızı, anneliğin içsel deneyiminin evrensel olduğunu vurguluyor. Okumak için doğumun gerçekleşmesini beklememek gerek, hamilelik sürecinde okunabilecek çok faydalı bir kitap.

5. Emzirme Sanatı 

AdsızŞüphesiz ki doğumdan sonra en belirsiz şey emzirme konusu. Nasıl olacak, yapabilecek miyim? Sütüm yetecek mi? Bu kitap sizi hem psikolojik hem de fiziksel olarak emzirmeye hazırlıyor. Doğumdan sonra bu tarz şeyleri araştırmak için vakit olmayacağından öncesinden emzirme pozisyonları ve emzirme sorunlarıyla ilgili bilgilenmek için ideal bir kaynak. Ayrıca La Leche League websitesinde de çok faydalı bilgiler ve makaleler mevcut: http://www.lllturkiye.org/

Bu kitaplara ek olarak özel muayenehanelerin ya da hastanelerin normal doğum, doğum süreci, nefes teknikleri ve emzirme ile ilgili eğitimlerine katılmak faydalı olacaktır. Cahillik korkuyu arttıracağından ne kadar bilgilenirsek o kadar sakin bir süreç geçiririz.

Share This:

About

No Comments

Leave a Comment