Bucketlist

Dünyada görülmeyi bekleyen bir sürü yer var, bunu düşünmek bile insana heyecan vermiyor mu? :)

Evet, bana oldukça heyecan veriyor ve bir bucket list yapılmayı hakediyor..

1. KYOTO

Listemin başında tabi ki Japonya var :) Floransa baş tacı, ama Japonya gönlümün en güzel köşesinde duruyor.

Tokyo çok güzel bir şehir. Japonya’yla görece yumuşak bir tanışma için en uygun şehir belki de. Ama ben biraz daha eski Japonya’yı görmek, daha çok kültür şoku yaşamak istiyorum sanırım. Kyoto, imparatorluk zamanında Japonya’nın başkentiymiş. Çok deprem, çok yangın görmüş, savaştan çok etkilenmiş ama; hala görülebilecek bini aşkın tapınak, imparatorluk ailesine ait alanlar ve Japon bahçeleri var. Ayrıca bu yerlerden bazıları UNESCO’nun Dünya Kültür Mirasları listesinde yer alıyor. Bir de, en çok görmek istediğim bamboo ormanı var tabi ki :) Kyoto’yu merak etmek için o kadar çok neden var ki!

2. SİCİLYA ADASI

Yaklaşık 3 sene önce İtalyan Kültürü’ne devam ederken Taormina’da bir dil okulu için dil bursu kazanmıştım ama işe yeni girdiğim için maalesef gidememiştim. Goethe’nin öve öve bitiremediği Taormina’yı o gün bugündür merak ederim. E bir de Etna var, Palermo’daki Cappuccini Mumya Müzesi, Pompei..

Artık THY’nin Katanya’ya direkt uçuşu da var. Sadece zaman ve para ayarlamak kalmış geriye.. :)

3. SAN FRANCISCO

Bazen bir kitabın kapağını görürüm ve o kitabı mutlaka okuma isteği oluşur (böyle değişik huylarım var). San Francisco da bana böle bir his veriyor. Amerika’yı hiçbir zaman merak etmedim, önümüzdeki uzun yıllar boyunca da merak edeceğimi sanmıyorum; sadece San Francisco’dan bana “bir defa da olsa gel bir beni gör” mesajı geliyor, nedendir bilmem. :) İleride bir gün, kırmızı Golden Bridge‘den bisikletle geçmek ve Cheesecake Factory’de pasta yemek  isterim. :)

4. VİYANA

“Viyana” kelimesini okuyunca zihnimde kasvetli, koyu renkli ve yağmurlu bir şehir canlanıyor. Heybetli binalarını, mesafeli havasını merak ediyorum. ama en çok da klasik müziğin cenneti olduğu için görmek ve mutlaka Viyana’da bir kez klasik müzik konserine gitmek istiyorum.

5. SANTORINI

Denize doğru inen beyaz evleriyle çok çekici değil mi? Belki yazlarımızı hep Ege’de geçirdiğimiz için kıyının karşısını da merak ediyorum, bilemiyorum ama bir gün mutlaka Santorini ve Oia yerleşim yerini görmek istiyorum.

Share This:

About

No Comments

Leave a Comment