Brüj İçin 5 Tavsiye

Kısa Brüj seyahatimizi ve bizde bıraktığı etkileri bu yazımda kısaca anlatmıştım. Günübirlik ya da kalmalı, nasıl olursa olsun, Brüj’e gittiğinizde yapılabileceklerin en özet ve zevkli 5 maddesi de şu şekilde sıralanabilir:

1. Kanal turu

Günübirlik de, kalmalı da gelseniz, şehrin içinden geçen kanalı boydan boya geçmek yapılabilecek en güzel şeylerden biri. Kişi başı 10 euroyu geçmeyen ücretiyle hem şehri ayrıntılarıyla keşfetmeden önce uzaktan izleyebilir hem de kaptanın anlatımıyla önemli binalar ve noktalar hakkında rehber bilgiler öğrenebilirsiniz. Yarım saatlik bu turda Brüj’ün otantik evlerini, sıcacık kafelerini, rastlayabilirseniz yerel insanlarını görebilirsiniz.

Brugge Canal Cruise

Brugge Canal Cruise

2. Brüj’ün maskotu Fidel

Şehrin en güzel ve en doğal sembollerinden birisi de Fidel. Şundan eminiz ki, Brüj’e gelip de Fidel’in fotoğrafını çekmeden giden yoktur. Aslında Fidel, In Brugge filminde de gözüküyor ama bizim gibi kendisinden bi haber şekilde izlerseniz çok sonradan farkına varabiliyorsunuz. Kendisi tam olarak şu noktada yer alıyor. Yastığına başını koyup kanaldan geçenleri izliyor, Brüj’ün güzel havasını kokluyor :)

Dünyanın en popüler köpeklerinden biri olan Fidel için sayısız internet makalesi ve fotoğrafı var. Kendisi de bu ilgiden memnun ve o kadar doygun ki sadece kendini sergilemek onun için yeterli gözüküyor.

Fidel :)

Fidel :)

IMG_3732

3. Bisiklet turu

Sanırım Brüj gezisinde en keyif aldığım şeylerden biri tüm gün şehri bisiklet ile dolaşmak oldu. Hem küçücük bir şehir olduğundan hem de trafikten eser olmadığından bir uçtan bir uca her yeri gezebilir, zevkli ve değişik bir gün geçirebilirsiniz. Hem de o kadar güzel, minik, seyirlik sokaklar var ki; bisikletiniz varsa hepsini tek gün içerisinde görme şansınız var.

Şehrin bir kaç yerinde bisiklet kiralayabileceğiniz yerler mevcut, biz otele yakınlığından dolayı istasyonun yanındaki bisiklet parkının altındaki yerden kiraladık. İsterseniz bir kaç saatlik, isterseniz tüm günlük kiralayabilirsiniz. Trafik olmasa bile hem yayalar hem de bisikletliler için ayrı bölümler oluşturulmuş. Zaten arabalar da bisikletlilere oldukça fazla saygılılar, Türkiye’den alışık olmadığımız kareler…

               IMG_3862 11222787_10153291926197675_2174768049615382442_n

4. Bira tadımı

Tabi ki yakınında bulunan Brüksel ve Amsterdam’dan mutfak anlamında etkilenmemesi mümkün olmadığından Brüj için de güzel biralar tadabileceğiniz bir yer desek herhalde yanlış olmaz.

Brüj’de şu anda çok eskiden beri aktif olan 2 tane bira fabrikası bulunmakta:  De Halve Maan and Fort Lapin. Tadım yapabileceğiniz bu fabrikalar size yeterli gelmezse, Bira Müzesi‘ni gezerek hem tarihi hem de çeşitleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bunların haricinde akşam yemeği yiyebileceğiniz yerlerde yerel biralarını tadabilirsiniz.

IMG_3789

5. Rozenhoedkaai noktasında fotoğraf çektirmek

Bu nokta, Brüj’de en çok fotoğraf çektirilen yerlerden birisi. Masaüstü temalarında, seyahat sitelerinde Brüj denilince mutlaka görebileceğiniz bu noktada, hem kanalları, hem kuğuları, hem de tarihi binaları aynı perspektife sığdırabilirsiniz.

IMG_3781

Ayrıca gitmişken In Brugge filminin çekildiği oteli de ziyaret etmeden olmaz..

IMG_3785

Relais Bourgondisch Cruyce Hotel

Eğer orta çağdan, yürümekten, doğadan ve çikolatadan (:)) hoşlanıyorsanız Brüj’de ne kadar kalırsanız keyifli vakit geçirmeniz garanti!

IMG_3665

Share This:

About

No Comments

Leave a Comment