Bir şehri keşif: Floransa

Floransa yüzey ölçümü küçük olduğu için yürüyerek gezilebilen bir şehir. Gitmek istediğiniz yere giderken ara sokaklarda da ufak detayları keşfedebilir dolu dolu bir gezi yapabilirsiniz. Çeşitli gezi bloglarından Floransa’daki gezilmesi gereken yerleri kolayca bulabilirsiniz ama benim tavsiyem haritadan bağımsız olarak ara sokaklarda kaybolmalı ve şehre özgü, gizlenmiş ayrıntıları keşfetmeli.


Ama tabi ki de gidip de görmeden gelmememiz gereken bir sürü yer var…


Piazza Del Duomo ve kathedral: Şehrin dini merkezi olarak bilinen bu bölge aslında seyahat rehberlerinde ve Google’da Floransa’yı betimleyen resimlere konu olan bölgedir. Ara sokaklardan ulaşacağınız bu koca meydanda devasa bir katedral ve uzun bir kule ile karşılaşırsınız. 150 mt uzunluğu ve 40 mt genişliğiyle dünyadaki en büyük 3. Katedral olan Santa Maria del Fiore, ismini şehrin eski isminden (flower-fiore) almıştır. İnşasına 1296 yılında dini ve sivil hayatı birleştirmek amacıyla başlanmıştır. Dış duvarlarında Toskana tarzı gotik tasarımları ve heykelleri görebilirsiniz. Kubbesi, Roma’da bulunan Pantheon’dan esinlenilerek yapılmıştır.

Katedralin bir parçası olarak yanı başında bulunan çan kulesi, Giotto tarafından 1334 yılında inşa edilmeye başlanmış, fakat ünlü mimarın 1337 senesinde vefatıyla öğrencileri tarafından 1359 yılında bitirilmiştir.

 

 

 

Battistero di San Giovanni: Katedralin tam karşısında bulunan sekizgen şeklindeki vaftizhane Medici ailesinden Dante’ye kadar pek çok ünlü katoliğin vaftiz edildiği yerdir. Lorenzo Ghiberti tarafından yapılan üç tane bronz kapısı bulunur. Hepsinin üzerinde rölyef heykeller bulunur. Fakat bir tanesi vardır ki üzerindeki betimlemelerin güzelliğiyle Michelangelo tarafından Cennet Kapısı olarak adlandırılmıştır. Bu kapının üzerinde İncil’de bahsedilen 10 tane olay betimlenmiştir. 

http://www.museumsinflorence.com/musei/Baptistery_of_florence.html adresinden bu betimlemeleri ve anlamlarını inceleyebilirsiniz. Ayrıca kapının üzerinde Ghiberti’nin kendisini de minik heykeller olarak görmeniz mümkün.

   

 

 

 
 

 

Palazzo Vecchio: Arnolfo di Cambio‘nun tasarladığı “Eski Saray” anlamına gelen Palazzo Vecchio, şehrin en eski ve en görkemli binalarından bir tanesi.  Signora Meydanı‘ndaki (Piazza Signora) bu saray, 1872’den beri belediye sarayı olarak kullanılmaktadır. Şu anda müze olarak gezebilen sarayın iç dekorasyonu Medici ve ailesinin ikametgahıyla birlikte 1540 yıllarında o dönemin ünlü sanatçıların birbirinden başarılı ve ünlü eserleriyle süslenmiştir. 

 

 

Sarayın kapısında Hercules ve Cacus heykellerini, yan tarafındaki kubbeli bölmede de Medusa kafasını taşıyan Perseus heykeli, David, Loggia Dei Lanzi ve Sabin kadınlarının kaçırılmasını betimleyen Giambologna’nın eserinin kopyasını görebilirsiniz.

Sarayın bir bölümü olan 95 metre uzunluğundaki Arnolfo’nun Kulesi ise (Torre di Arnolfo) Floransa’da orta çağdan kalan en etkileyici ve en uzun kulelerden biridir. 416 tane basamağı tırmanmaya hazırsanız en tepede sizi Floransa’nın eşsiz manzarası beliyor olacaktır. 

 

 

IMG_1572

 

IMG_1566

 

Galleria dell’Accademia ve Uffizi: Sanırım günümüzde bu müzeyi herkes ünlü David heykeli ile hatırlıyordur. 1873’ten beri Michelangelo‘nun bu ünlü eserinin orijinaline ev sahipliği yapan müze, Signora Meydanı‘nda yer alır. Sadece David heykeliyle kalmayıp içerisinde sayısız ünlü sanatçının ünlü eserlerini görebilirsiniz.

 

“Uffizi”, İtalyanca’da “ofisler” anlamına gelir. Bundan da anlaşılacağı gibi inşası 1581 yılında biten binanın kullanım şekli Floransa sulh yargıçlarının çalışma ofisi olarak belirlenmiştir. Günümüzde ise pek çok sanat eserini görebileceğiniz bir müze olarak hizmet vermektedir.

 

Floransa’nın en çok ziyaret edilen bu müzelerine giriş için tavsiyem, önceden internet üzerinden giriş biletlerinizi almanız. Aksi takdirde sabahın erken saatinde gitseniz dahi uzun bir kuyrukla karşılaşabilirsiniz. Biletleri internetten alabileceğiniz çok fazla site var. Bazılarında yanına ilave edilmiş rehberli turlar da var. Eğer şehrin müze atmosferi yetmez, mutlaka ince ince gezeceğim derseniz kesinlikle biraz araştırma yapıp, bol zaman ayırıp bir rehber eşliğinde gezmenizi tavsiye ederim.


Müzeler konusunda laf açılmışken çoğu müzenin Pazartesi günleri kapalı, onun yerine Pazar günleri açık olduğunu söylemem gerek. O yüzden gezi rotalarını planlarken mutlaka önceden bilgi edinmek gerekir, aksi takdirde pazartesi gününü müzelere ayırdıysanız kapalı kapılarla karşılamaya hazır olun…


Ücretler konusunda da, bu şehirde de diğer turistik yerlerde olduğu gibi tek kart alıp (Floransa card) şehrin büyük bölümünde geçiş üstünlüğüne sahip olup, rezervasyonsuz şekilde giriş yapabilirsiniz. Biz gezilerimizi daha günü birlik planlamak istediğimiz için bu kartı almak yerine girişleri önceden rezervasyonla ya da direkt kapıdan gerçekleştirdik.


Ponte Vecchio: Şehrin en ünlü simgelerinden biridir. İtalyanca’da “ponte” köprü; “vecchio” da eski anlamına gelir. 14. yy’da yapılmış Ponte Vecchio, şehrin ortasından geçen Arno nehri üzerindeki altı köprüden en eski olanıdır; ve belki de bu özelliğiyle ismine en uygun. II.Dünya Savaşı’ndan ve 1966 yılındaki selden kurtulmuştur. Bir ucunda Uffici, diğer ucunda da Medici Sarayı bulunur. İlk yapıldığında köprü üzerinde manavlar ve kasaplar varken daha sonra bu dükkanlar kuyumcuya dönüşmüştür.

Köprü üzerinde devam ettiğinizde tam ortada Floransalı ünlü kuyumcu ve heykel ustası Benvenuto Cellini’nin büstünü görebilirsiniz. Tam bu noktada muhteşem fotoğraf kareleri yakalayabilir, Arno Nehri’nin güzelliğini uzun uzun seyredebilirsiniz. Bu köprü, Google’a Floransa yazdığınızda en çok gördüğünüz resimlerden bir diğeridir. Nehri arkaya alıp mutlaka bir fotoğraf çektirmek gerekir!

Bu köprüye gelmişken Vasari Koridoru’nu da görmeden geçemeyiz. Manelli ailesi Medici’nin (O zamanın dükü) geçişine izin vermeyince bu koridor, Vecchio ve Pitti saraylarını birbirine bağlaması amacıyla Giorgio Vasari tarafından yapılmıştır. Bu ünlü koridoru dışarıdan görmek mümkün, şayet içeriden görmek isterseniz biletinizi önceden almanız gerekmektedir.

 

 

 

Piazzale Michelangelo: Muhteşem Floransa manzarasıyla ünlü bu meydan, şehri ziyaret edenlerin olmaz olmaz duraklarından. 1869 yılında mimar Giuseppe Poggi tarafından tasarlanmış ve Michelangelo’ya adanmıştır. Şehrin tüm köprülerini ve ünlü noktalarını görebileceğiniz bu meydana yürüyerek ya da otobüsle ulaşabilirsiniz. Panoramik fotoğraf meraklıları için en önemli durak!


Palazzo Pitti: Floransa’da gezilecek yerlerin arasındaki en önemli duraklardan biri olan saray 15. yüzyılda inşa edilmeye başlanmış ve 1550 yılında Dük Medici’nin eşi Eleonora da Toledo tarafından satın alınmıştır. Daha sonrasında da ailenin ikamet ettiği saray haline gelmiştir. Sarayın sol tarafında Dük, sağ tarafında da varisleri kalırmış. İkame edileceğinden dolayı saraya, bugünkü haline gelene kadar çeşitli mimarlar tarafından eklemeler ve düzeltmeler yapılmıştır.

 

Sarayın bünyesinde bir çok müze bulunmaktadır, Porselen MüzesiGümüş Müzesi, dönemi yansıtan Kostüm, Sanat ve Dekorasyon müzeleri. Bu müzeleri gezerek o dönemi ve yaşantıları daha yakından tanıyabilirsiniz.

 

Sarayın avlusunda Herkül heykeli ve Pietro Tacca tarafından yapılan çeşme bulunmaktadır. Sarayın giriş kapısının tam karşısından da sarayın arka tarafındaki büyük Boboli Bahçeleri‘ne açılan kapı bulunmaktadır.

 

 

 

Il Giardino di Boboli: Pitti Sarayı’ndan sonra mutlaka gezmeniz gereken bir durak olarak Boboli Bahçeleri… Sarayın avlusundan bahçeye açılan kapı sanki sizi başka bir boyuta taşır. Bir anda sessizliğin, huzurun, yeşilin ve Rönesans döneminin ortasında buluverirsiniz kendinizi. Bu kapıdan girince sizi ilk olarak amfi tiyatro karşılar. 16. ve 17.yy heykelleriyle bir açık hava müzesi gibidir. Aynı eksen boyunca Neptün Çeşmesi (Fountain of the Fork), Stoldo Lorenzi tarafından yapılan Neptün Heykeli’ni  ve devam ettiğinizde Toskana’nın bereketini simgeleyen Plenty heykelini (Abbondanza) görebilirsiniz.

 

 

 

 

Yol boyunca sayısız heykel, tarihi eser ve sanatsal çalışma görebileceğiniz bu devasa bahçede saatlerin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile. Hafif yokuşlu patikalardan yürürken heykeller arasında fotoğraf çektirmeyi, ara sıra banklarda dinlenip huzuru ve sessizliği dinlemeyi, Okyanus Çeşmesi (Vasca dell’isola)’ndeki limon çiçeklerini seyretmeyi sakın pas geçmeyin.

 

 

 

 


Ayrıca Dan Brown’un Cehennem (Inferno) adlı kitabında geçen pek çok heykeli bu bahçelerde ziyaret edebilirsiniz. 

 

Mercato Centrale: Floransa’da, uğrayıp bölgenin taze ürünlerini görüp tadabileceğiniz bir sürü günlük açılan pazar bulunmakta. Toskana Bölgesi çok verimli, çok üretken bir bölge olduğu için sayısız taze ve leziz yiyecekle karşılaşabilirsiniz. Mercato Centrale (Merkez Pazar), Ariento Caddesi’nde San Lorenzo pazarının içerisinde bulunmaktadır. Sabah 7’den öğlen 2’ye kadar açık olup, Pazar günleri ve tatillerde kapalıdır.

 

Fiesole: Floransa’yı gezdikten sonra mutlaka 1 günü de hem güzel manzaralı hem de hala tarihin izlerini taşıyan Fiesole’ye ayırmak gerekir. San Marco meydanından binilebilecek 7 numaralı otobüs sizi Toskana’yı daha da yakından tanıyabileceğiniz bu küçük şehre ulaştıracaktır. En önemli tarihi yapısı, geçmişi 11. yüzyıla dayanan San Romolo Katedralidir. Hemen yanında Roma tiyatrosunu görebilirsiniz. Yaklaşık üç bin kişi kapasiteli bu tiyatronun geçmişi de İ.Ö. 100 lere dayanmaktadır.

Geldiğinize değecek bir başka durak da San Franceso kilisesidir. Dik yokuşu takip ederek ulaştığınız kiliseden Floransa’nın en güzel manzarasını görebilir ve eğer fotoğraf meraklısıysanız en güzel kareler için seve seve saatlerinizi harcayabilirsiniz. Dönüş yolunda gene otobüsle merkeze dönebilir ya da yürüyerek dönmeyi tercih ederseniz hem güzel yeşil manzaraların görselliğinin tadına varıp, hem de Toskana’yı yaşayarak keşfedebilirsiniz. 

 

Bu tarih kokan şehirde yukarıdaki kısaca bahsettiğim duraklardan çok çok daha fazlasını bulabilirsiniz. Geniş ve bol vaktiniz varsa aşağıdaki rotalarda uzun uzun gezerek ve bilakis sokaklarda kaybolarak, bol bol tarih kokan Floransa’nın tadını çıkarmanızı tavsiye ederim. Bir kaç rota tavsiyesi olarak:


I. Vaftizhane – Duomo – Medici Palace – Medici Şapelleri

II. Palazzo Vecchio – Uffizi – Science Museum

III. Santa Maria Novella – Ponte Vecchio – Pitti Palace – Boboli Bahçeleri

IV. Michelangelo Meydanı – Forte di Belvedere

V. Floransa – Fiesole


Her adımda sizi başka bir boyuttaymışsınız gibi hissettiren, huzur veren bu şehri umarım bir kez daha ziyaret edebilirim…

Share This:

About

No Comments

Leave a Comment